În perioada 3-6 august a.c., echipajele de pompieri salvatori din județul Harghita au fost în alertă și au intervenit în nu mai puțin de 45 de situații de urgență la nivel județean. Salvatorii și-au adus aportul în gestionarea cu succes a unor situații variate, limitând pagubele și asigurând asistență medicală vitală.
În cadrul celor 4 zile, pompierii au intervenit pentru a stinge 6 incendii, reușind să prevină răspândirea flăcărilor și să minimizeze pierderile materiale. Două dintre aceste intervenții au fost la incendii necontrolate, cum ar fi arderea vegetației uscate și a deșeurilor lemnoase.
Echipajele Serviciului Mobil de Urgență, Reanimare și Descarcerare (SMURD) au fost chemate la 31 de solicitări, asigurând asistență medicală pentru 31 de persoane în nevoie.
Totodată, pompierii harghiteni au gestionat cu promptitudine 7 misiuni cruciale pentru protejarea comunităților. Acestea au inclus intervenții pentru deblocarea sau salvarea persoanelor în situații de risc, precum și măsuri de prevenire a incendiilor în urma unor accidente rutiere. O misiune notabilă a constat în degajarea unui copac în municipiul Miercurea Ciuc și asigurarea supravegherii în zona satului Tăureni, comuna Feliceni.
De asemenea, într-un efort de a menține siguranța în comunitate, pompierii au asigurat măsurile de prevenire și stingere a incendiilor în timpul desfășurării unui meci de fotbal din Liga a II-a dintre echipele FK Csikszereda și Concordia Chiajna.
Aceste intervenții rapide și profesioniste demonstrează angajamentul și capacitatea echipelor de pompieri salvatori harghitene de a răspunde la situații de urgență diverse și de a asigura siguranța cetățenilor județului.